Double Tap

Data wydarzenia: 25/05/2018

Dom Książki

ul. Gwarna 13
czynne: pn - pt 13.00 - 19.00, sb - nd 12.00 - 19.00

Double Tap
wystawa zbiorowa
25.05 - 10.06.2018
wernisaż 25.05; godz. 18.00

Kuratorzy: Aleksandra Brillowska, Ada Kusiak, Mateusz Włodarek

Jesteśmy millenialskimi kuratorami. Należymy do pokolenia Y, uważanego za narcystyczne i silnie skupione na sobie. Zatem, wystawa którą organizujemy jest o nas – o polskich millenialsach – osobach, które przyszły na świat w końcu przełomowego dla cywilizacji tysiąclecia, dorastających w epoce wolnego rynku i dostępu do Internetu.

Wystawa obrazuje postawy przypisywane tej specyficznej grupie, zarówno przez nią samą, jak i przez artystów spoza pokolenia Y. Jest także próbą przedstawienia tendencji w sztuce millenialsów, takich jak zamiłowanie do estetyzacji życia czy przywiązanie do mediów społecznościowych.

Jednym z zarzutów kierowanych w storę millenialsów przez osoby urodzone wcześniej jest przekonanie, że nie potrafimy znaleźć informacji poza Internetem. Przekornie potwierdzamy ten stereotyp, decydując się na ograniczenie researchu kuratorskiego w obrębie Facebooka i Instagrama. To właśnie dzięki smartfonowym aplikacjom dzielimy się myślami, publikujemy zdjęcia, poznajemy nowe osoby, płacimy rachunki, zamawiamy ubrania, transport, jedzenie. Dlaczego więc nie mielibyśmy posłużyć się nimi w celu znalezienia dzieł sztuki? I nie tylko – nasze Instagramowe konto @millennials.curators jest też zapisem wystawy oraz pewnego rodzaju katalogiem zawierającym opisy prac, które się na niej znalazły.

Wystawa jest projektem dyplomowym realizowanym na kierunku Kuratorstwo i Teorie Sztuki.

Artyści biorący udział w wystawie:
Jan Baszak
Joanna Chlebowska
Aleksandra Hojczyk
Agata Klepka
Joanna Krajewska
Karolina Łatowska
Mariusz Maślanka
Jadwiga Sawicka
Karolina Wojciechowska
Rafał Zajdel